Chcesz budować wartościowe relacje? Poniżej 9 punktów, które mogą ci w tym pomóc.
Jesteś niepowtarzalną osobą
Tak! Jesteś wyjątkowym człowiekiem. Nie ma drugiego takiego człowieka na tej ziemi. To bardzo mocno łączy się z poczuciem własnej wartości. Aby budować dojrzałe relacje trzeba także zająć się własnym wnętrzem. Chęć ciągłego poznawania siebie jest istotne z punktu widzenia budowania relacji. Jeśli zainwestujesz czas aby budować poczucie własnej wartości to twoje relacje będą lepsze.
Otwórz się na drugą osobę
Prawdziwą relację możemy nawiązać tylko wtedy gdy jesteśmy faktycznie zaciekawieni człowiekiem, który stoi naprzeciwko nas. Otwartość jest niezbędna aby poznawać drugą osobę. Myślę, że otwartość jest wyzwaniem. Często ludzie, którzy deklarują otwartość tak naprawdę otwarci są tylko na ludzi z przekonaniami podobnymi do własnych. I jak w takim przypadku wejść w dialog? A przecież można się pięknie różnić.
Bądź życzliwy
Tak, w dzisiejszym świecie też można być życzliwym. Ba! Nawet warto! Jeśli chcesz aby ludzie wokół Ciebie byli bardziej życzliwi zacznij zmianę od siebie. Pokaż, że można. Zanim powiesz sobie, że się nie da – spróbuj. Poeksperymentuj z życzliwością. Zobacz jakie owoce przynosi.
Błędy?
Daj sobie prawo do popełniania błędów. Przecież nie możemy od niech całkowicie uciec. Warto sobie to uświadomić. Kiedy pojawi się jakaś porażka to wyciągnij z niej lekcje na przyszłość. Do budowania relacji potrzebna jest autentyczność, a nie bezbłędność.
Zakładaj dobre intencje
Wszechobecna podejrzliwość zabija relację. Nie warto być naiwnym, to jasne. Jednocześnie nie można ciągle podejrzewać, myśleć, że każdy chce mi zrobić krzywdę, wyprowadzić na manowce… Dlatego ważne jest aby zakładać dobre intencje. Takie podejście sprzyja dawaniu informacji zwrotnej – nawet jeśli ona jest trudna.
Mów wprost
Jeśli zależy ci aby zbudować dobrą relację to staraj się mówić otwarcie o tym co myślisz i czego potrzebujesz. Naprawdę mimo dobrych intencji ciężko się ciągle domyślać o co komuś chodzi. Mówienie wprost pomaga się zrozumieć i wypracować dobre strategie działania. Tu przypomniała mi się piosenka zespołu Raz Dwa Trzy „Nazywaj rzeczy po imieniu”
Nazywaj rzeczy po imieniu, a zmienią się w oka mgnieniu
Nie wiesz wszystkiego. I dobrze.
Przyznanie się, że nie wie się wszystkiego ma wiele zalet. Zalety niewiedzy: pokora, otwartość na poszukiwanie, autentyczność, łagodność itp. Jeśli chociaż raz spotkałeś na swojej drodze osobę, która wie wszystko dokładnie wiesz o czym mówię 🙂
Uczciwość wobec siebie i innych
Uczciwość wobec siebie i innych powoduje, że ma się spokojne serce. Spokój serca pozwala autentycznie się z kimś spotkać.
Myśl
Myśl krytycznie czyli poddawaj refleksji swoje myśli, oceny czy decyzje oraz to co oferuje ci świat. Nie działaj nieustannie na autopilocie. Nie warto przyjmować wszystkiego od razu za pewnik. Masz możliwość wyboru czy coś ci będzie służyć czy nie. Budowanie relacji to proces, do którego warto dołączyć myślenie 🙂 aby np. nie powielać niechcianych schematów.
W mojej opinii te 9 rzeczy pozytywnie wpływa na budowanie relacji. Czy coś byś do tego dodał? Z czymś podyskutował?
Głębokie relacje mają ogromne znaczenie przy budowaniu dobrego życia. Są jednym z elementów dobrostanu. Dlatego warto je budować.
fot. Tomasz Szostak
Tagi: człowiek, dobro, komunikacja, małżeństwo, rozwój osobisty, związek