Czerwiec zadomowił się na dobre, a to znak, że już czas na piąte w tym roku inspiracje 🙂 Weźcie z nich to, na co macie ochotę. Częstujcie się!
Film
Lęk pierwotny to film z 1993 roku czyli tylko trochę (słowo trochę dla każdego ma inne znaczenie – umówmy się!) młodszy ode mnie. Film, który zdecydowanie warto zobaczyć, jest ciekawy i myślę, że zostanie z wami na dłużej niż jeden dzień. Pokazuje jak świat jest nieoczywisty, jak bardzo stąpamy po niepewnym gruncie…
Jutro albo pojutrze to dokument z 2018 roku. Opowiada historię trzech chłopaków, którzy uwielbiają jeździć na deskorolkach. Nie mieli oni łatwego dzieciństwa, zobaczymy tu skutki przemocy w rodzinie, braku miłości, ogromną potrzebę bliskości i budowania relacji. To film, który dotyka serca. Może być doskonałym impulsem do dyskusji na temat przemocy w rodzinie, komunikowania się w niej czy też wychowania.
Ciekawe jest też same powstanie filmu – pomysł na film powstał dużo później niż pierwsze ujęcia. Najpierw po prostu chłopaki kręcili swoje popisy na deskorolkach, a z czasem przerodziło się to w coś więcej… w coś w rodzaju rozliczenia się z przeszłością, zrzuceniem ciężaru… Może terapią?
Film dostępny na Netflixie. Może być ciekawy dla osób interesujących się kreatywnością, neurobiologią, pracą naszego mózgu. W sumie dobrze jest znać podstawy funkcjonowania tak istotnego narządu 🙂
Teatr
- Kordian
Podczas Maskarady w Rz. wystąpił m.in. Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic. Przedstawił Kordiana w bardzo nieoczywisty sposób. Jeśli kiedyś będziecie mieli możliwość zobaczyć to spojrzenie na utwór Słowackiego to myślę, że warto 😀
- Pożegnanie Jesieni
Spektakl Pożegnanie Jesieni zagrany przez Teatr Malabar Hotel dla mnie był niesamowity. Już dawno nie widziałam takiej kreatywności na scenie. Historia opowiadana jest szybko więc potrzeba skupienia aby nadążyć za wątkami. A jest dużo wątków pobocznych istotnych i nieistotnych. Na scenie dużo się dzieje 🙂 Scenografia i lalki – mistrzostwo! Moje szare komórki szalały z zachwytu.
Książka
Książka Słuch Absolutny przybliża postać Andrzeja Szczeklika, który dla wielu osób był inspiracją, wyjątkowym lekarzem i człowiekiem.

Po przybliżeniu sobie tej historii myślę jak ważna jest pasja, w tym co się robi, jak istotny jest szacunek do drugiego człowieka i wartości, którymi się żyje. Jednocześnie powstaje w mojej głowie pytanie gdzie są granice bycia dla innych…
Książka przybliża Człowieka, któremu niewątpliwie się chciało – chciało wprowadzać pozytywne zmiany, zostawić ten świat lepszym, być człowiekiem dla drugiego człowieka.

Wystąpienie
Bert Jacobs opowiada historię swoją i swojego brata, inspiruje i zachęca aby żyć dobrze – wybierać dobre życie. Być może taki pozytywny przekaz będzie idealny na gorszy dzień. Kto wie 🙂
Piosenka…
A na koniec piosenka… piosenka, którą bardzo lubię 🙂 I chcę wam ją pokazać/przypomnieć/przybliżyć (niepotrzebne skreślić).