Jeśli rozejrzysz się wokół siebie to będzie ciężko znaleźć ci osobę, które w swoim życiu nie była oszukana, zdradzona czy rozczarowana. Zarówno ty jak i ja zostaliśmy nieraz w swoim życiu skrzywdzeni. I istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeszcze takie sytuacje się nam przydarzą.
W takich momentach pojawiają się w nas negatywne emocje np. rozczarowanie, gniew, złość. Czujemy się źle. Może pojawić się w nas chęć unikania osoby, która wyrządziła nam zło lub chęć odwetu. Zemsta jednak może mieć negatywne konsekwencje nie tylko dla drugiej osoby ale i dla nas. Może nas wyniszczać od środka, nie przynosząc oczekiwanego spokoju.
Konstruktywnym zareagowaniem na krzywdę jest wybaczenie. Wybaczanie jest trudne, wymaga od nas dużej dojrzałości i siły wewnętrznej. Czasami potrzeba czasu aby spróbować przebaczyć. Ogromną pomocą w przebaczaniu jest empatia i pokora.
Czym właściwie jest wybaczanie?
Niektórzy nazywają wybaczanie darem altruizmu. Wybaczanie zakłada dobrowolne dążenie do powstrzymania się od zemsty i przezwyciężenie chęci unikania kontaktu ze sprawcą krzywdy. Warto podkreślić, ze wybaczenie jest możliwe tylko wtedy gdy pamiętamy krzywdę.
Dlaczego warto wybaczać?
Osoby, które potrafią wybaczać, są w stanie utrzymywać pozytywne relacje z ludźmi. To natomiast przekłada się na życiowy dobrostan.
Przebaczenie ma też pozytywne skutki jeśli chodzi o nasze zdrowie fizyczne. U osoby, która ma silną potrzebę zemsty występuje wzrost negatywnych emocji oraz wysoki poziom stresu. A wysoki poziom stresu może wiązać się z obniżeniem odporności czy pogorszeniem zdrowia.
Wybaczanie nadaje też sensu naszemu życiu. Wybaczając mamy pozytywny wpływ na wspólnotę, w której żyjemy.
Motywacja do wybaczania
Bardzo ważne przy wybaczaniu są intencje. Jeśli wybaczam tylko z poczucia obowiązku (np. religijnego) lub z chęci manipulacji to okazuje się, że jest to nieskuteczne i nie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie. Wybaczanie będzie miało dobry wpływ na nasze życie w momencie kiedy przebaczamy z miłości do drugiego człowieka.
Postawa krzywdziciela
Postawa krzywdziciela może pomóc nam w przebaczeniu. Prościej będzie wybaczyć osobie, która przeprosi lub potrafi zadośćuczynić krzywdę.
Wybaczanie jest prawdziwą sztuką. Jest trudne, ale możliwe. Być może możliwe dopiero wtedy kiedy sami zdamy sobie sprawę z naszej niedoskonałości.
Bibliografia:
Fincham, F.D., Kashdan, T. B. (2007). Sztuka wybaczania: rozwój programów grupowych i społecznych interwencji. W: P. Linley, S. Joseph (red.), Psychologia pozytywna w praktyce (363-388). Wydawnictwo: PWN