Niedawno przeczytałam książkę o popełnianiu błędów i to skłoniło mnie do głębszej refleksji nad tym tematem. Dziś głównie chcę się skupić na popełnianiu błędów przy realizacji naszych marzeń, planów czy celów.
Rób to!
Z wielu stron dobiegają do mnie (do Was pewnie też) informacje typu „rób to”, „jest tyle rzeczy do zrobienia”, „realizuj swoje pomysły”, „zacznij działać już dziś”, „możesz to zrobić”, „potrafisz” itp. Ostatnio w tym duchu można było zobaczyć film na YT „Krok pierwszy” Krzysztofa Gonciarza lub usłyszeć w filmie ojca Adama Szustaka apel prosto z hamaka „Ludzie róbcie super rzeczy w życiu”. Również w wielu książkach i artykułach jest taka informacja. Ja znalazłam taką w Subiektywnej Psychologii Biznesu Pawła Fortuny. Już na 79 stronie autor pisze, że jeśli od dłuższego czasu masz w głowie jakiś cel to odłóż książkę i działaj. Już. Nie po przeczytaniu całej lektury, tylko teraz. Jeśli autor swojej książki zaleca odstawić ją na jakiś czas to nie mogą być to puste słowa.
Lęki, stachy i obawy
Trudno nie zgodzić się z autorami takich słów bo przecież mamy dużo dobrych pomysłów, ogromny potencjał, a samo się nie zrobi, trzeba zacząć i próbować. No właśnie próbować, a to jest nierozłącznie związane z występowaniem pomyłek. I tu zaczynają się pierwsze przeszkody.
Czy nie jest często tak, że nie rozpoczynamy działania bo boimy się porażki? Czy właśnie nie obawa przed popełnieniem błędu nas blokuje? Przecież jak nam się nie uda to ucierpi nasze poczucie własnej wartości (które często i tak nie jest w najlepszej kondycji), a do tego przyjdzie nam się zmierzyć z opinią innych ludzi. W książce Pozytywna Psychologia Porażki autor wymienia aż 5 rodzajów lęków przed porażką tzw. czarną piątkę porażki:
- Lęk przed wstydem i zakłopotaniem
- Lęk przed obniżeniem samooceny
- Lęk przed niepewną przyszłością
- Lęk przed utrata zainteresowania ważnych dla nas osób
- Lęk przed wzbudzeniem niezadowolenia ważnych osób
Po przeczytaniu o tych lękach wiele rzeczy zaczyna się rozjaśniać. Może właśnie teraz zaczynasz zastanawiać się, który z nich ma na Ciebie największy wpływ.
Kathryn Schultz przekonuje, że często tylko wydaje nam się, że mamy rację i że błędy popełniamy codziennie. Codziennie? Tak i to każdy! Jak nie lubię używać słowa każdy to tutaj ma ono swoje uzasadnienie. Po przeczytaniu tej książki mam w sobie większy spokój i swobodę w myśleniu o swoich potknięciach i pomyłkach. One są i będą. Więc stawiam sobie pytanie: dlaczego mam zwlekać z realizacją wielu swoich planów i celów? Przecież mogę zacząć już i robić to najlepiej jak potrafię na dziś. Z czasem zacznę nabierać nowych umiejętności, większej wiedzy i będę robiła to coraz lepiej. Jednak dziś mogę zacząć z tym co mam i mimo wszelkiej niepewności. Niepewność, lęk, błędy pojawią się i co z tego?
Czas oswoić się z błędami
Jeśli pojawią się błędy to wezmę je w garść i zacznę się im przyglądać robiąc z nich pożytek i dobro. W książce Pozytywna Psychologia Porażki znajdziemy pozytywne przesłanie wynikające z porażek. Porażki mogą przyczynić się do rozwoju osobistego, mogą być impulsem do wyciągania wniosków i nie popełniania tych samych błędów po raz kolejny. Dzięki nim możemy zobaczyć co naprawdę jest dla nas ważne, możemy odkryć jak wartościowym komunikatem są dla mnie przykre emocje czy też stawać się mądrzejszą i dojrzalszą osobą. Ważna jest też nauka pokory i zrozumienie, że nie jest się ideałem.
Schultz słusznie stwierdza „choć błąd często powoduje rozpacz bliżej mu w istocie do nadziei. Mylimy się ponieważ ufamy własnym umysłom. Stawiamy czoła pomyłką przekonani, że czegoś się nauczymy i następnym razem pójdzie nam lepiej”.
Błędy i porażki często przyczyniają się do rozwoju i w dłuższej perspektywie czasu do dobra. Może warto wziąć głęboki oddech, uśmiechnąć się do siebie i nie czekać na najodpowiedniejszą chwilę a zacząć już teraz z przyzwoleniem na popełnianie błędów.
Ja podjęłam wyzwanie i staram się codziennie realizować swoje plany ze świadomością, że mogę popełnić błąd. A Ty?
Chcesz więcej? Sięgnij do źródła:
Fortuna, P. (2012). Pozytywna Psychologia Porażki. Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Fortuna, P. (2015). Subiektywna psychologia biznesu. Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Schultz, K. (2016). Być w błędzie. Przygody w krainie pomyłek. Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA
Tagi: błąd, działaj, lęk, porażka, rób to