Wciąż od wielu osób można usłyszeć, że najwyższą jakością porozumienia jest kompromis. Do kompromisów wiele osób dąży. Tylko po co? Skoro w dłuższej perspektywie czasu może on przynieść rozczarowanie i nagromadzenie trudnych emocji. Z czasem kolejne nieporozumienia i ból.
Czym właściwie jest kompromis?
To sytuacja, w której obie strony muszą z czegoś zrezygnować. Tylko pozornie wypracowują wspólne rozwiązanie. I to jest największa wada kompromisu. Obydwie strony otrzymują tylko część tego czego potrzebują.
Wyobraź sobie następującą sytuację żona chce kupić sobie złotą bransoletkę, a mąż nową kosiarkę jednocześnie wiedzą, że w tym samym czasie nie mogą sobie pozwolić na dwa takie wydatki ale mogą zawrzeć kompromis i mąż kupi sobie kosę, a żona srebrną bransoletkę. Na to ich będzie stać i on będzie mógł zadbać o trawnik, a ona będzie miała na nadgarstku biżuterię.
Częściowa wygrana = przegrana
I tu pojawiają się pytania: Czy uzyskali faktycznie to co chcieli? Czy jedna i druga osoba jest zadowolona? Być może przez jakiś czas tak, jednak istnieje duża szansa, że mąż nadal będzie chciał kosiarkę, a żona złotą bransoletkę. Z tego wynika, że nie zrealizowali swojego celu w pełni. Nie doprowadzili do sytuacji gdzie jedna i druga osoba jest wygrana. Co czują osoby chodzące na kompromis? Jakie emocje mogą się pojawiać? Czasem pewnie rozczarowanie, trochę smutku, złość… Jak to wpływa na relacje w długiej perspektywie?
Zastępstwo kompromisu
Ktoś powie no ale właśnie na tym polega życie aby chodzić na kompromisy. Nie da się inaczej. A może warto poszukać czegoś bardziej satysfakcjonującego? Czegoś co pozwoli jednej i drugiej stronie wygrać, zrealizować to co chce, być zadowolonym. Rozwiązaniem jest współpraca. Tak! Współpraca, która polega na tym aby wypracować rozwiązanie dobre dla dwóch stron. Rozwiązanie, w którym nikt nie traci i każdy odczuwa satysfakcję. W tym przypadku emocje są zupełnie inne.
Warunki współpracy
Kluczem do wspólnego wypracowywania rozwiązań, dobrych dla dwóch stron jest szczera rozmowa, zaufanie, wzajemne zrozumienie i troska o drugą stronę. Jedna i druga strona dba o to aby każdy wygrał.
Myślę, że wciąż niedoceniana jest siła współpracy. Wciąż zabiegamy o swoje interesy, egoizm walczy o swoją pozycję. Stawiając na współpracę nie potrzebujemy chodzić na ciągle ustępstwa, a możemy być usatysfakcjonowani, realizować siebie jednocześnie sprawiając, że inni też są zadowoleni.
Tagi: kompromis, komunikacja, rozwiązywanie konfliktów, satysfakcja, współpraca, wygrany-wygrany, związek