Od kilku dni pada, jest szaro. Wczoraj idąc dosłownie przez chwilę ulicą mimo, że z parasolką to dość mocno przemokłam. W taki jesienny czas łatwo popaść w gorszy nastrój, zaszyć się w domu i marudzić. Aż chce się tu postawić pytanie z wiersza Stachury: Ale czy warto?
Moim zdaniem nie.
Jesień
Czas jesiennych zawirowań pogodowych można dobrze wykorzystać np. na spotkanie ze znajomymi czy rodziną. Pamiętam jak kiedyś w jesienny czas byłam na babskim spotkaniu przy herbacie rooibos parzonej w dużym, pięknym dzbanku, a potem rozlewanej do filiżanek. Pycha! Takie chwile są piękne, a jesień może sprzyjać takim spotkaniom. Z kim się spotkasz w tym tygodniu na herbatę i pogaduchy?
Myślę, że każdy ma swoje ulubione sposoby na jesienne, długie wieczory. Jedni wybierają siłownie, inni kawiarnie, ktoś koc i dobrą książkę czy film. Pomysłów jest nieograniczona liczba. Najlepiej aby każdy robił to co lubi i co jest dla niego dobre. A jak się jeszcze nie wie co się lubi to trzeba próbować do czasu aż znajdzie się coś odpowiedniego dla siebie. Zalecana jest też różnorodność 🙂 , monotonia nam nie służy.
Ćwiczenia na jesień
Dziś chcę Ci zaproponować ćwiczenia, które może uznasz, że warto zacząć robić od teraz czyli w ten jesienny czas. Dlaczego teraz? Dlatego, że są to ćwiczenia, które będą miały pozytywny wpływ m.in. na Twój nastrój. Jeśli czujesz, że potrzebna Ci dodatkowa energia to może to być właśnie coś dla Ciebie.
Ćwiczenie: Dziennik dobrego
Możesz odszukać w domu jakieś zeszyt, a jeśli takiego nie posiadasz to przy najbliższej okazji zaopatrz się w zeszyt czy notatnik (najlepiej z czystymi kartkami – po co się ograniczać liniami czy kratką?). Jeśli już masz zeszyt i coś do pisania to codziennie zapisuj w nim 2-3 dobre rzeczy, które wydarzyły się w danym dniu. Przy każdej pozytywnej sytuacji zapisz odpowiedź na jedno z trzech pytań:
- Dlaczego zdarzyła mi się ta dobra rzecz?
- Co to dla Ciebie oznacza
- Co możesz zrobić, żeby ta dobra rzecz powtarzała się częściej.
Możesz w takim zeszycie wklejać obrazki, zdjęcia czy rysować coś co kojarzy Ci się z daną dobrą sytuacją. Kreatywność jest wskazana.
Dobrymi rzeczami warto też dzielić się z najbliższymi. Jeśli zdecydujesz się na robienie tego ćwiczenia np. ze swoim mężem czy koleżanką to raz na jakiś czas możecie podzielić się swoimi „kartkami z dziennika”. Jest to świetny sposób na poznawanie siebie i pogłębianie relacji.
Ćwiczenie: Moje dobre strony
Do tego ćwiczenia potrzebna będzie Twoja wiedza o Twoich mocnych stronach. Najlepiej weź kartkę papieru i wypisz jak najwięcej swoich mocnych stron. Nie poprzestawaj na pierwszych 10 – masz ich więcej 🙂
W każdym tygodniu znajdź czas i pomysł na wykorzystanie swojej jednej mocnej strony w nowy sposób. Możesz to zrobić w pracy lub w czasie wolnym. Najważniejsze aby znaleźć czas i konkretną okazję na jej wykorzystanie.
Następnie opisz swoje doświadczenie. Zastanów się jakie samopoczucie miałeś przed danym zadaniem, jakie emocje towarzyszyły Ci w trakcie doświadczenia, a jakie po. Czy wybrana przez Ciebie rzecz była trudna czy łatwa? Czy masz ochotę powtórzyć to doświadczenie. Przyglądaj się sobie, spisuj swoje odczucia i przemyślenia i po kilku tygodniach podsumuj to ćwiczenie. Zobacz czy coś się zmieniło i jakie owoce się pojawiły.
Bardzo fajne zaproponowałaś ćwiczenia – wykorzystywanie dzienników uwielbiam w samodzielnej pracy! 🙂
Dziękuję! 🙂
A ja uwielbiam jesień i jest to chyba moja ulubiona pora roku razem z wiosna ;). Ale ćwiczenia bardzo ciekawe. Brawo.:)
Dzięki Dagmara 🙂 Jesień potrafi być bardzo kolorowa!